Meme Dikleştirme

Anasayfa / Meme Dikleştirme

Meme Dikleştirme Nedir?

Meme dikleştirme ya da tıbbi adı ile bilinen mastopeksi ameliyatı, sarkık memelerin tekrar dikleşmesini hedefleyen estetik bir operasyondur. Memelerde sarkma sebepleri arasında; hızlı kilo alıp verme, yer çekimi, yaşlanma, emzirme ve hamilelik gibi faktörler örnek gösterilebilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesi

Ameliyat olmaya karar vermeden önce ayna karşısında bireyler kendini muayene edebilir. Meme uçları, meme katlantı çizgisine göre çizginin üzerinde ise memelerde sarkıklık söz konusu değildir. Katlantı çizgisinin seviyesinde ya da katlantı çizgisinin altında bulunan göğüs uçları sarkık göğüsler anlamına gelir ve cerrahi müdahale gerektirmektedir. Göğüs dikleştirme ameliyatı göğüsleri toparlamaya yardımcı bir cerrahi müdahaledir. Meme dikleştirme ameliyatına karar veren hastaların öncelikle işin ehli bir estetiysen hekimden randevu alarak muayene olmaları gerekir. Muayene esnasında doktora, şikâyet edilen ve hayal edilen meme şekli doğru aktarılmalıdır. Ciddi bir hastalık sebebi ile mecburi ilaç kullanımı var ise bu doktora bildirilmelidir.
Sigara ve alkol kullanan hastaların, ameliyat öncesi bu tür alışkanlıklardan vazgeçmesi ameliyat sonrası oluşacak yaraların iyileşme sürecini artıracaktır.
Ameliyat öncesi yapılacak anestezi şekli belirlenmelidir. Gerekli tetkikler sonucu hastanın meme dikleştirme ameliyatına hazırlanması tamamlanmış ise operasyona geçilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat genel anestezi uygulaması yapılarak başlar. Meme başına Ters T şekilli bir kesi atılır. Bu kesi, meme başından başlar ve dikey bir şekilde katlantı boyuna kadar yatay vaziyette devam eder. Bu tür kesikler çok ileri derecedeki sarkık memeler için uygulanır.
Meme başından katlantı seviyesine kadar inen lolipop şekline benzer kesiler Orta derece de sarkık memelere uygulanır.
Sadece meme başına kesi atılarak yapılan meme dikleştirme ameliyatı sarkığı az olan göğüsler için uygulanır. Kesilerle meme dokusundaki fazlalık alınır memeye yeni şekil verilir. Son olarak ise meme ucu tekrar dikilir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrası

Ameliyat sonrası kalacak ameliyat izlerinin boyu ve belirginliği cilt yapısına ve meme yapısına göre değişkenlik gösterir.
Ameliyat sonrası ameliyatlı memelere bandaj sarılır ya da korse giydirilir.
Anestezinin etkisinin kaybolması ile ağrı eşiği oluşabilir. Ağrı hissi ile birlikte meme de uyuşma, morarma, kaşınma, sertleşme gibi yan etkiler görülebilir. Birkaç hafta sonunda bu etkiler kaybolur.
Ameliyat sonrası hastaların yavaş yavaş yürüyüş yapması istenir. Yaklaşık olarak 5 gün sonra hasta günlük yaşantısına döner. İlk iki hafta cinsel ilişkiden kaçınmak gerekir. Ameliyat ipleri son teknoloji ile gerçekleşmiş ise dikişler kendiliğinden kaybolur.