Meme Büyütme

Anasayfa / Meme Büyütme

Meme Büyütme Nedir?

Kadının cinsel kimliğini belirleyen en önemli organlardan biri memedir. Vücudun estetiği ve öz güvenini de sağlayan meme konturu küçük olması durumunda bireylerde psikoseksüel çağrışımlarla sıkıntılar doğurmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile meme büyütme ameliyatları plastik ve estetik cerrahlarınca geliştirilmiş ve tatmin edici bir doygunluğa ulaştırılmıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi

Ameliyat olmaya karar vermiş veya verecek olan hastaların aşağıdaki hususlara dikkat etmesi gerekmektedir;

Aspirin ya da E vitamini türevleri ilaçların kullanımına ameliyat öncesi son on gün ara verilmelidir zira bu tür ilaçlar kanama riskini artırabilmektedir.
Meme büyütme ameliyatı öncesi hastalar önemli bir rahatsızlıkları var ise bunu doktora bildirmeleri gerekmektedir.
Alerji, kronik rahatsızlıklar, hipertansiyon, şeker, geçirilmiş ameliyat gibi bilgiler doktor gözetiminde tutulmalıdır.
Göğüs muayenesi yapılırken isteklerini doktora belirtmesi gerekir.
Hastanın göğüs kafesinin yapısı, göğüslerinin asimetrisi, vücut ile olan orantısı gibi gerekli bilgileri edinerek ameliyatı gerçekleştirmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

En kalıcı çözüm olarak meme büyütme ameliyatında en çok tercih edilen yöntem, protez yerleştirilerek yapılan meme büyütme operasyonudur. Meme başı, memenin alt kısmı, koltuk altından girilmek sureti ile meme bölgesine protez yerleştirilir. Genelde bu işlemler için hastaya genel anestezi  uygulanır. Meme büyütme ameliyatı için kullanılan protezlerin yapısında genellikle tuzlu su yer alır. En ağrısız ameliyat yöntemi, memenin hemen altına yerleştirilen protezlerdir. Bu sayede meme daha kolay şekillenmektedir. Protezin üst kısmının kas altında kaldığı alt kısmın ise meme altında kaldığı dual plan tekniği en çok tercih edilen meme ameliyatı tekniğidir bunun sebebi ise göğüs dokusu daha kolay şekil alır ve ameliyat izleri saklanabilir. Meme büyütme ameliyatı ile yerleştirilen protezlerin ömrü 15 yıldır. Meme büyütme ameliyatının 18 yaş altındaki bireylere uygulanması yasal değildir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrası hasta birkaç saate ayağa kalkabilmektedir. Ağrının eşiğini azaltmak için, balensiz sporcu sütyenleri kullanmak işe yaramaktadır. Meme büyütme ameliyatı sonrası hasta 3 ya da 5 gün ara ile duş alabilir. İlk hafta da memede gerginlik hissi oluşabilmektedir, bu normaldir. Hasta ağır kaldırmamalıdır. Kas zorlayıcı hareketlerden kaçınmalı ve bir hafta araba kullanmamalıdır. Kesik izi için geçirmeye yardımcı merhemler ve bantlar kullanmalıdır. Doktorun önerdiği periyotlarda kesinlikle kontrole gitmelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 

 

Sorunuzu yazınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.