Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Memeler, genetik yapılara göre ve çevresel etmenlere göre farklı boyutlara sahip kadınlığın simgesi oluşumlardır. İnsanlık yerleşik hayata geçtiği gün itibari ile ve doğa sahnesinde yer aldığı günden bu yana toplumsal yaşamı gerekli kılan bazı indirgenmiş kurallar içinde yaşama zorunluluğuna sahiptir.

Erkekleri ve kadınları birbirinden ayıran kurallardan biri olarak meme boyutu sosyokültürel yaşam içerisinde kadınların kimliğini belirler. Meme boyutu, hayatın pek çok anında gereklidir ve varlığı kadınların psikolojik yaşamlarına kadar etki etmektedir. Meme boyutu cinsel hayatta büyük önem taşır. Bunun dışında süt sağınımı gerekçesi ile besleyici bir etkiye sahip olan memeler, bebeklerin beslenmesi konusunda kutsaldır ve oldukça önemlidir.

Memenin büyüklüğü kadınları hep diğer kadınların genetik zincir yapılarından kat be kat üste taşır. Özellikle insani ilişkilerinde meme büyüklüğü, kadının kalitesini katalizör bir gerçek olarak savunur. Kadınlar kendi cinsleri ile olan etkileşimlerinde çevresindeki kadınların göğüslerinin kendi göğüs ebatlarından büyük olmasını kıskanır. Dış görünüşü destekleyen birtakım sütyenler icat edilmiş olsa da tatmin edici değildir. Meme büyütme tedavileri ve doğal meme büyütme yöntemleri hayatın içinde yer alan taktikler olsa da bu çözümlerin içinde en kalıcı olanı meme büyütme ameliyatıdır. Meme büyütme ameliyatı plastik cerrah tarafından ameliyathane koşullarında gerçekleştirilen cerrahi bir operasyondur. Ameliyat öncesi bireylerin dikkat etmesi gereken birtakım gerekçeler bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu kurallar hijyen ve sağlık açısından oldukça önemlidir.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gereken hususlar ise;

  • Meme büyütme ameliyatı öncesi hastanın ilk olarak yapması gereken hayali değil gerçekçi yaklaşımlarda bulunarak, hedefine uygun nitelikte bir plastik cerrahtan randevu almaktır. Doktora var olan hastalıkları, sürekli kullanılan ilaç var ise bu ilaçları anlatmak bireylerin yararına olacaktır.
  • Doktorun ameliyat öncesi belirleyeceği metodlara istinaden, ameliyat öncesi lokal ya da genel anestezi fark etmeksizin hastanın tam olarak 6 saat aç kalması gereklidir. Hatta mümkünse su dâhil tüketmemek gerekir.
  • Solaryum, bronzlaşma gibi aktiviteler ameliyat öncesi yapılmaması gerekmektedir.
  • Hasta kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyor ise bu tür ilaçlar meme ameliyatına 10 gün kala kullanımı durdurulmalıdır.
  • Sigara kullanımı kandaki oksijen düzeyini azalttığı için, sigara kullanan hastaların meme ameliyatından en az 2 hafta önce sigarayı bırakmaları ameliyat esnasında ve meme ameliyatı sonrasında iyileşme sürecini pozitif oranda etkileyecektir. Ayrıca sigara kullanan bireylerde ameliyat sonrası uyanmakta güçlük çektikleri uzman hekimler tarafından açıklanmıştır.
  • Bireylerin alerji, hipertansiyon, şeker hastalığı, geçirilmiş ameliyat gibi hikâyeleri var ise ameliyat öncesinde mutlaka doktora bildirilmesi gerekir.
  • Doktorun isteyeceği tetkikler ameliyat öncesi mutlaka tamamlanmış olmalıdır.
  • Doktor ve hasta arası diyaloglar meme ameliyatı öncesinde oldukça büyük önem taşımaktadır bu sebeple ameliyat öncesi hastalar ameliyattan beklentilerini ve ameliyat sonrası yapılması gerekenleri teyit etmelidir.

Meme ameliyatı öncesinde merak ettiklerinizi aşağıdan Op. Dr. Ahmet Tuna Eren’e sorabilirsiniz 🙂

 

Sorunuzu yazınız

E-mail adresiniz yayınlanmayacaktır.