standard-title Genital Bölge Estetiği

Genital Bölge Estetiği

Kadınlarda dış genital organlarındaki normalden farklı bir görünüm sağlayan etmenler kişinin psikolojisini ve cinsel yaşantısını etkilemektedir. Büyük ve uzun iç ve dış dudaklar dar pantolon ve mayodan fark edilebilecek duruma bile gelebilmekte ve kişinin giyim seçeneklerini de olumsuz etkileyebilmektedir. Kadın genital organları, dış dudaklar(labia major), iç dudaklar(labia minor), klitoris, kızlık zarı (hymen) ve vaginadan oluşur. Kadınlarda genital bölgedeki sorunlar doğuştan olabileceği gibi doğum öncesi ve sonrası ve yaşlığın da getirdiği etkenler yüzünden oluşabilecek sorunlar ile ilgili olabilmektedir. Doğuştan olan problemler dış ve iç genital organlar, doğuştan olan hiç gelişmeme veya fazla gelişme gibi anormal durumlara yol açabilir. Doğum öncesinde ve sonrasında da bu sorunlarla karşılaşma durumu vardır. Kararmalar, uzamış ve sarkmış iç ve dış dudaklar ve buna benzer her türlü sorun için genital estetik uygulanabilir.

Vajina ve genital organın gelişmediği durumlarda ayrıntılı hormon tetkikleri ile sorun çözümlenebilir. Genital sorunlar için ayrı ayrı estetik ameliyatları bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır; aşırı kilo kaybı ve yaşlanma ile oluşan yağ dokusu kaybı ile vajina dış dudaklarının içi boşalır ve sarkar. Bu işlemde vücudunun başka bir bölgesinden alınan yağ dokusu birçok işlemden geçirilip dış ve iç dudaklara enjekte edilir. Labioplasti adı verilen işlem iç dudak küçültme operasyonu uzamış veya büyük olan iç dudakları cerrahi işlem uygulayarak küçültülmesidir. Normal hastalarda 1,5 cm kadar olan iç dudaklar bu işlem için gelen hastalarda 4 cm çapında sarkıklık görülebilmektedir. Vajinoplasti adlı işlem ise kadınlarda gebelik ve doğum sonrası vajina duvarlarının esnemesi ile genişlemiş olan vajinanın daraltılması işlemidir.

Kızlık zarı onarımında ise zar dikme işlemi yapılır. Yırtığın oluş zamanı ve dokular ile ilgili olan zar dikme işlemi esas olarak zarı eski yapısına dönüştürmek ve cinsel birleşme sırasında kanamanın oluşmasını sağlamaktadır. Yapılacak işlemi ile orantılı olarak lokal veya genel anestezi uygulanabilmektedir. Tüm operasyonlar için genel ameliyat süresi en fazla 1-2 saat arasındadır. Genital operasyonların çoğu ağrılı değildir. Sancı durumunda basit ağrı kesiciler ile kesilebilir. Ameliyatlar sonrası belirli dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur. Örneğin ameliyat sonrası 2 gün banyo yapılamaz, Lapioplasti ve vajinoplasti ameliyatları sonrasında cinsel organ özel solüsyonlarla yıkanmalı, ilk birkaç gün oturup kalkarken dikkat edilmeli ve kızlık zarı ameliyatı sonrası 3 hafta cinsel ilişki yaşanmamalıdır.