standard-title Botox

Botox

Botox

Clostridium botulinum isimli bakterilerden elde edilen tıbbi bir protein olan botox uzun zamandır göz ve nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmakta olan bir üründür. Uzun süre bu tür tedavilerde kullanılmakta olan botox yapılan araştırmalar ve incelemeler sonrasında kırışıklıkları gidermek için de işe yaradığı gözlenmiştir. Oldukça fazla kullanılan bir teknoloji olan botox 10 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır. Botox kullanımı herhangi bir cerrahi müdahale değildir, tamamen kozmetik bir müdahale olarak değerlendirilmekte ve uygulanmaktadır.

Botox Ne Zaman Kullanılır..?

Botox belirtildiği üzere göz ve nörolojik rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Bu duruma ek olarak dermatolojide de aktif olarak kullanılmaktadır. Cilt kırışıklıkları olan kişilerde bu sorunları azaltma ve ortadan kaldırmaya yaramaktadır. Kırışıklıklara oldukça fazla etkili olduğu yapılan işlemler sonucunda görülen botox, son zamanlarda birçok farklı alanda da kullanılmaktadır. Kırışıklıklara oldukça iyi gelen bu teknoloji aynı zamanda Hiperhidrosis yani bazı bölgelerin aşırı terlemesi gibi rahatsızlıklara da çözüm olabilmektedir.

Botox Kimlere Uygulanabilir..?

Botox, 18 ile 65 yaş aralığında olan çoğu kişiye uygulanabilir. Yüzünde, boynunda veya başka farklı bölgelerinde kırışıklığı olan kişilere uygulanır. Kırışıklıklara ve cilt rahatsızlıklarına oldukça iyi gelen botox sadece gebelere ve yeni anne olan kişilere önerilmemektedir.

Botox Hangi Bölgeler Uygulanır..?

Botox birçok bölgeye uygulanmaktadır. Botox’un en çok etkili olduğu bölgeler arasında ise;

  • Alın ve çevresi
  • Kaş ve çevresi
  • Göz ve çevresi
  • Ağız ve çevresi
  • Boyun ve çevresi

Bölgeleri yer almaktadır. Bu tür bölgelerinizde olan kırışıklıklara botox uygulaması yaparak kırışıkları en aza indirmek ve tamamen ortadan kaldırmak mümkün olabilmektedir.

Botox Hastaya Nasıl Uygulanır..?

Her hastanın cilt durumu, kas yapısı, deri hassaslığı farklı olmaktadır. Bu nedenle her kişinin enjeksiyon sonrası karşılaşacağı durum farklı olabilmektedir. Botox uygulanan kişiler anestezinin hemen ardından normal aktivite ve yaşamlarına dönebilirler.

Botox uygulaması yapılmaya hazırlık aşamasında kişiye yerel anestezi amacıyla krem sürülmektedir. Bu krem kişinin sürülen bölgesini uyuşturacak ve müdahaleye hazır hale gelecektir. Bölge uyuştuktan sonra ise oldukça küçük iğneler ile birlikte kırışık olan yerlere botox enjeksiyonu yapılır. Bu enjeksiyon işlemi genel olarak 20 dakika sürmektedir. 20 dakika içerisinde oldukça büyük ağrılar olmaz sadece huylanma olarak tabir edilen bir rahatsızlık olabilir. İlaç sadece enjekte edilen yerde etkili olduğu için farklı bölge ve yerlere herhangi bir zarar, rahatsızlık vermez. Botox uygulaması sonrasında kırışıklıklar 2 hafta içerisinde düzelmekte ve doğal haline kavuşabilmektedir.